امروز چهارشنبه 01 بهمن 1399
hamlonaghle-omoomi.cloob24.com
0

هفته یگذشته یک سیستم حمل و نقل متروبوس در شهر لاهور، دومین شهر بزرگ پاکستان، راهاندازی شد که نخستین طرح کلان در حوزه ی حمل و نقل عمومی شهری این کشور محسوب می شود.
اینپروژه ی 30 میلیارد روپیه ای (300 میلیون دلاری)با همکاری شرکت ترکیه ای البراق بهانجام رسیده است و در مسیر 29 کیلومتری خود از حومه ی شهر به مرکز شهر لاهور، در هرساعت 12 هزار مسافر را جا به جا می کند.
درمراسم افتتاحیه این پروژه هزاران نفر از شهروندان لاهور در مسیر حرکت پروژه صفکشیدند و شهباز شریف، وزیر اعظم پنجاب، و بکیر بزداغ، قائم مقام نخست وزیر ترکیه،با حرکت در مسیر 27 ایستگاهی این پروژه که با پرچم های پاکستان و ترکیه آراسته شدهبود، پروژه ی متروبوس شهر لاهور را راه اندازی کردند. امید می رود این پروژه ترددرا در خیابان های شلوغ لاهور تسهیل کند.
طراحیاین ایستگاه های جدید شبیه ایستگاه های متروبوس استانبول است که از سوی شرکت البراقساخته شده است. به علاوه ی قطعه ای از این مسیر در مرکز شهر لاهور شامل یک روگذر 9کیلومتری است تا از ایجاد ازدحام در خیابان های مرکزی این شهر اجتناب شود.
عملیاتاحداث این پروژه در کمتر از یکسال اجرایی شده و شریف از همکاری شرکت ترکیه ای دراین طرح تشکر کرده است.
وی درمراسم افتتاحیه گفته است: برای تجهیز و تامین مصالح این پروژه ترک ها به ما تخفیفزیادی دادند و اگر با هر کشور دیگری قرارداد می بستیم، میلیون ها دلار هزینه یاضافی از ما می گرفتند. این سیستم حمل و نقل پاک و ایمن است و شهروندان فقیر و غنیبه طور مساوی می توانند از آن بهره برداری کنند.
احدخانشیما، مدیر اداره ی توسعه ی لاهور به خبرگزاری فرانسه گفته است که 25 هزار کارگر بهطور شبانه روزی برای تکمیل این پروژه در کمتر از یکسال تلاش کردند و این سیستمظرفیت حمل 12 هزار نفر در یک ساعت را داراست.
افتخاراحمد، که یک کارمند دولت پاکستان می باشد نیز گفته است: سیستم حمل و نقل جدید که درماه اول رایگان است، سفر را بسیار آسان تر خواهد کرد.
وی بهخبرگزاری فرانسه گفت: پیش از این برای رسیدن به محل کار خود مجبور بودیم 2 تا 3اتوبوس عوض کنیم اما اکنون می توانیم به موقع و به راحتی به مقصد خود برسیم.
طرحمتروبوس لاهور اولین پروژه ی حمل و نقل در پاکستان نیست که از سوی شرکت های خارجیاجرا می شود. پیش از این نیز شرکت دووی کره جنوبی یک شبکه اتوبوسرانی شامل سرویسسریع السیر مابین شهرهای لاهور و اسلام آباد راه اندازی کرده است که بخاطر ضریببالای امنیتش در میان شهروندان پاکستانی محبوبیت دارد.
شایانذکر است؛ شهروندان دیگر شهرهای بزرگ پاکستان که برای سفرهای درون شهری خود وسایلحمل و نقل عمومی را انتخاب می کنند، از یک شبکه ی حمل و نقل موقت و بدون برنامهمتشکل از اتوبوس های خصوصی، مینی بوس ها، تاکسی ها و ریکشاهای موتوری استفاده می نمایند.

www.ttic.ir

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه