امروز سه شنبه 01 بهمن 1398
hamlonaghle-omoomi.cloob24.com
0

Abstract

با رشد شتابان شهرنشینی در چند دهه اخیر، شهرها به عنوان بزرگترین مجموعه های زیستی جهان، پذیرای بیش از دو سوم جمعیت جهان تا سال 2020 خواهند بود. با گسترش این روند نهایتاً کره زمین به سمت تبدیل شدن به یک جهان شهری می رود.این روند درحالی به پیش می رود، که دردهه های اخیرجابجایی و حمل ونقل درشهرها - بویژه شهرهای پرجمعیت - همواره به عنوان یکی از اصلی ترین چالش های شهری مطرح بوده است.
مطالعات حمل ونقل شهری درطول 50 سال گذشته تغییرات بسیاری داشته است. دردهه های اولیه تاکید اصلی مطلعات امور حمل ونقل، برافزایش ظرفیت برای پاسخگویی به روند افزایش تقاضای سفر با وسایل نقلیه موتوری استوار بوده است.(جهانشاهی: 84: 112)مطالعات پس از آن، درپی نگرانی ها از تاکید بر توسعه ظرفیت معابر، نشان داد تعریض خیابان های شهری بر خلاف تصور عموم به کاهش حجم و شدت ترافیک نمی انجامد. مطالعه نیومن و کنت ورسی (۱۹۸۹ Ken worthy and Newman)روی شهرهای مختلف دنیا نشان می دهد که هر چه میزان زیر ساخت های جاده ای و مقدار فضای تخصیص یافته به حمل و نقل درون شهری بیشتر باشد به همان اندازه میزان استفاده از اتومبیل - مصرف بنزین و آلودگی بیشتر خواهد شد.ازاین رو روند پیشرفت های سیستم های حمل ونقل شهری در دنیا نشان می دهد که رویکرد صنعتی اتومبیل محور طی دهه های اخیر به سمت پیاده محوری و استفاده از حمل ونقل عمومی تغییر یافته است. (TRL:21:75)
امروزه آنچه که متخصصين حمل و نقل جهان برروي آن اتفاق نظر دارند، دستيابي به الگوي حمل و نقل پايدار در شهرهاست تا بتواند چشم انداز شهر سالم، آرام، داراي حمل و نقل سريع، ايمن و کارآمد براي عموم شهروندان را تامين کند. پایداری در حمل ونقل چنین معنا می پذیرد که توسعه حمل ونقل بر مبنای الگوی باشد که با وجود گسترش جمعيت و شهر و توسعه فعاليتهاي اقتصادي، اجتماعي و. - که طبيعتاً از عوامل ترافيک زا هستند- شهرها همچنان بدون بروز مشکل ترافيک، به نحومطلوبي پاسخگوي جابجائي هاي مسافر و کالا باشد و باگسترش اين فعاليتها سيستم حمل و نقل به مشکل برخورد نکند و پايدار باقی بماند. (بحرینی، 76، 29)استراتژی های نوین حمل و نقل شهرها مبتنی بر سياست حمل و نقل پايدار بر؛ توسعه کيفي و کمي حمل و نقل عمومي، افزايش قابليت پياده روي يا افزايش پتانسيل استفاده از سيستم هاي غير موتوري شامل پياده روي و دوچرخه سواري، مديريت تقاضاي سفر، کاهش استفاده از خودروي شخصي و ارتقاء فرهنگ ترافيک تاکید دارد. ازاین رو نوشتار حاضر با توجه به اهمیت و جایگاه ویژه توسعه حمل و نقل عمومی به عنوان یکی از اصلی ترین رهنمود های نوین حمل ونقل شهری، سعی در تبیین و بررسی رهیافت های بین المللی در زمینه سیستم های حمل ونقل عمومی دارد.

Full-text

DOI: · Available from: Mostafa Akbari Motlaq
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه