امروز چهارشنبه 01 بهمن 1399
hamlonaghle-omoomi.cloob24.com
0

Abstract

با رشد شتابان شهرنشینی در چند دهه اخیر، شهرها به عنوان بزرگترین مجموعه های زیستی جهان، پذیرای بیش از دو سوم جمعیت جهان تا سال 2020 خواهند بود. با گسترش این روند نهایتاً کره زمین به سمت تبدیل شدن به یک جهان شهری می رود.این روند درحالی به پیش می رود، که دردهه های اخیرجابجایی و حمل ونقل درشهرها - بویژه شهرهای پرجمعیت - همواره به عنوان یکی از اصلی ترین چالش های شهری مطرح بوده است.
مطالعات حمل ونقل شهری درطول 50 سال گذشته تغییرات بسیاری داشته است. دردهه های اولیه تاکید اصلی مطلعات امور حمل ونقل، برافزایش ظرفیت برای پاسخگویی به روند افزایش تقاضای سفر با وسایل نقلیه موتوری استوار بوده است.(جهانشاهی: 84: 112)مطالعات پس از آن، درپی نگرانی ها از تاکید بر توسعه ظرفیت معابر، نشان داد تعریض خیابان های شهری بر خلاف تصور عموم به کاهش حجم و شدت ترافیک نمی انجامد. مطالعه نیومن و کنت ورسی (1989 Ken worthy and Newman)روی شهرهای مختلف دنیا نشان می دهد که هر چه میزان زیر ساخت های جاده ای و مقدار فضای تخصیص یافته به حمل و نقل درون شهری بیشتر باشد به همان اندازه میزان استفاده از اتومبیل - مصرف بنزین و آلودگی بیشتر خواهد شد.ازاین رو روند پیشرفت های سیستم های حمل ونقل شهری در دنیا نشان می دهد که رویکرد صنعتی اتومبیل محور طی دهه های اخیر به سمت پیاده محوری و استفاده از حمل ونقل عمومی تغییر یافته است. (TRL:21:75)
امروزه آنچه که متخصصین حمل و نقل جهان برروی آن اتفاق نظر دارند، دستیابی به الگوی حمل و نقل پایدار در شهرهاست تا بتواند چشم انداز شهر سالم، آرام، دارای حمل و نقل سریع، ایمن و کارآمد برای عموم شهروندان را تامین کند. پایداری در حمل ونقل چنین معنا می پذیرد که توسعه حمل ونقل بر مبنای الگوی باشد که با وجود گسترش جمعیت و شهر و توسعه فعالیتهای اقتصادی، اجتماعی و. - که طبیعتاً از عوامل ترافیک زا هستند- شهرها همچنان بدون بروز مشکل ترافیک، به نحومطلوبی پاسخگوی جابجائی های مسافر و کالا باشد و باگسترش این فعالیتها سیستم حمل و نقل به مشکل برخورد نکند و پایدار باقی بماند. (بحرینی، 76، 29)استراتژی های نوین حمل و نقل شهرها مبتنی بر سیاست حمل و نقل پایدار بر؛ توسعه کیفی و کمی حمل و نقل عمومی، افزایش قابلیت پیاده روی یا افزایش پتانسیل استفاده از سیستم های غیر موتوری شامل پیاده روی و دوچرخه سواری، مدیریت تقاضای سفر، کاهش استفاده از خودروی شخصی و ارتقاء فرهنگ ترافیک تاکید دارد. ازاین رو نوشتار حاضر با توجه به اهمیت و جایگاه ویژه توسعه حمل و نقل عمومی به عنوان یکی از اصلی ترین رهنمود های نوین حمل ونقل شهری، سعی در تبیین و بررسی رهیافت های بین المللی در زمینه سیستم های حمل ونقل عمومی دارد.

Full-text

DOI: · Available from: Mostafa Akbari Motlaq
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه